Bakterije za čistilno napravo – ključ do učinkovitega čiščenja odpadnih voda

Za varovanje okolja in ohranjanje kakovosti vode, so čistilne naprave zelo pomembne. Iz odpadnih vod učinkovito odstranijo onesnaževala, da se te ne vrnejo v naravne vire. Najpomembnejša komponenta za učinkovito delovanje čistilne naprave so bakterije za čistilno napravo. Te opravijo biološko razgradnjo organskih snovi. Če želimo torej učinkovite in okolju prijazne procese, ki se dogajajo v čistilni napravi, potrebujemo dobre bakterije. Preberite, kakšna je vloga bakterij, kakšne bakterije poznamo in kako jih uporabljamo.

Vloga bakterij v čistilnih napravah

Bakterije za čistilno napravo so naravni mikroorganizmi, ki razgrajujejo organske snovi, kot so odpadki, maščobe, olja in drugi onesnaževalci, ki se nahajajo v odpadni vodi. Čistilne naprave jih potrebujejo za proces biološkega čiščenja. Kompleksne organske snovi razgradijo na bolj enostavne snovi, na primer ogljikov dioksid, voda in minerali. S tem se onesnaženost vode zmanjša in se prepreči vnos škodljivih snovi v naravne vodne sisteme.

Procesi razgradnje se dogajajo v bioloških reaktorjih, kjer bakterije delujejo v njim prilagojenih pogojih. Ti pogoji so primerna temperatura, zadostna vsebnost kisika in prisotnost hranilnih snovi, ki spodbujajo rast bakterij.

Vrste bakterij v čistilnih napravah

Glede na to, kakšen proces čiščenja potrebujemo in kakšne so odpadne vode, poznamo bakterije za čistilno napravo različnih vrst:

  • Aerobne bakterije, ki za preživetje in delovanje potrebujejo kisik. Te bakterije so ključne pri oksidaciji organskih snovi. Te bakterije pogosto uporabimo v prvih fazah čiščenja, saj hitro razgrajujejo organske snovi.
  • Anaerobne bakterije delujejo v okolju, kjer ni kisika. Pri procesu razgradnje nastajaj ometan in drugi plini. Takšen proces je zelo učinkovit pri čiščenju odpadnih voda z visoko vsebnostjo maščob in olj, kot pri čiščenju industrijskih odpadnih vod. Takšne bakterije uporabljamo v zaprtih bioloških reaktorjih.
  • Fakultativne bakterije za čistilno naprav delujejo v aerobnih in anaerobnih pogojih, zato so zelo vsestranske. Uporabimo jih v različnih delih čistilne naprave, odvisno od trenutnih potreb in prisotnosti kisika.

Pogoji za učinkovito delovanje bakterij

Omenili smo že, da bakterije za čistilno napravo potrebujejo ustrezne pogoje za delovanje. Ti pogoji vključujejo:

  • Kisik, ki je ključen za delovanje aerobnih bakterij, da lahko učinkovito razgradijo organske snovi. Čistilne naprave imajo zato prezračevalen sistem, ki zagotavlja stalno dovajanje kisika v biološke reaktorje.
  • Temperatura je za delovanje bakterij najbolj optimalna med 15 in 35°C. Previsoke ali prenizke temperature lahko upočasnijo ali celo ustavijo delovanje bakterij.
  • Hranila bakterijam omogočajo rast in razmnoževanje. Če v odpadnih vodah ni dovolj hranil, na primer dušik in fosfor, je potrebno te snovi dodati, da bakterije delujejo čim bolj optimalno.
  • pH vrednost je najboljša med 6,5 in 8,5, torej nevtralno pH okolje. Preveč kisle ali alkalne razmere zavrejo bakterijsko aktivnost in lahko povzročijo celo smrt bakterij.

Biološki pripravki – encimi Bioprospect

Češko podjetje Bioprospect s.r.o. že od leta 1994 proizvaja reaktivatorje procesa naravne razgradnje odpadnih voda. Veljajo za najboljše in najbolj zanesljive reaktivatorje.

Podjetje pripravlja in obdeluje bio-encimske pripravke za odstranjevanje nečistoč, vonjav in podobnega. Njihovi bio-encimski pripravki so izredno učinkoviti. Zelo dobro pospešujejo razkroj organskih odpadkov in objavljajo naravne procese razgradnje. Pripravke pripravljajo v sodelovanju s strokovnjaki iz področja biologije in kemije. Njihovi produkti zato sodijo med najboljše na svetu, saj so vrhunski in zanesljivi. V Nemčiji so zmagali na razpisu za največjih in najboljših proizvajalcev biološkega pripravka za odpadne vode v čistilnih napravah zaradi funkcionalnosti in učinkovitosti njihovih bioloških encimov. Njihovi encimi za čistilne naprave so na voljo v številnih državah po Evropi, sedaj pa jih lahko dobite tudi v Sloveniji.

Zaključek

Da omogočimo dobro biološko razgradnjo organskih snovi in drugih onesnaževal v odpadnih vodah, so kvalitetni reaktivatorji izrednega pomena. Imajo sposobnost razgradnje kompleksnih snovi v enostavnejše, ki so neškodljive za okolje. S tem zagotavljamo čisto vodo, ki se vrne v okolje. Če ustrezno vzdržujemo pogoje v čistilnih napravah in uporabimo vrhunske bakterije za čistilno napravo, lahko delovanje bakterij pripomore k varovanju okolja in trajnostnem upravljanjem virov.

Ob nakupu se v Ekohit trgovini lahko posvetujete z našimi strokovnimi sodelavci, ki vam bodo z veseljem pomagali izbrati bakterije za čistilno napravo, ki jih boste potrebovali glede na problematiko.

Ocenite to stran.

Za pravilno delovanje tega spletišča se včasih na vašo napravo naložijo majhne podatkovne datoteke, imenovane piškotki. Sistemski piškotki, ki so nujni za delovanje, so že dovoljeni. Vaša izbira pa je, da dovolite ali zavrnete piškotke analitike in trženja, ki nudijo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejšo uporabo strani in prikaz ponudbe, ki je relevantna za vas.